www.gurkanuncu.org

İlk Adetden Menopoza Kadın

Ben hep kadınların erkeklerden güçlü olduklarını düşünmüşümdür çocukluğumdan itibaren. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmak için eğitim almaya başladığım 1988 yılından beri , geçen her gün benim bu düşündüklerimi doğrulayan örneklerle geçmiştir. İnanırım ki, üreme fonksiyonunun kadına yüklenmiş olması da bu durumun gereğidir. İlk adetle başlayan ve menopozal döneme kadar geçen bu süre, aslında kadın için o kadar ciddi bir yüktür ki, bu yükü bir erkeğin kaldırmasını düşünmek çok zor.

Zordur genç kızlığa geçiş. Dünyada ortalama yaşı değişmekle birlikte yaklaşık 12-13 yaşlarında beklenmekte ilk adet. Toplumsal, genetik ve coğrafi farklılıklar gibi özelliklerle bağlı olarak bu yaş biraz yükselmekte veya azalmakta. Sıcak iklimde yaşayan kızlar daha erken karşılaşıyor bu beklenen durumla, yaklaşık 11-12 yaşlarında. Kuzey ülkelerinde biraz daha geç yaşlarda oluyor, 13-14 gibi. Bizim ülkemizde 12-13 arası. On dört yaşını geçince araştırılmalı, en azından bir sorun olmadığını ve beklenebileceğini bilmekte yarar var 16 yaşına kadar. On altı yaşına kadar adet görmeyen bir kızın mutlaka ciddi bir sorunu vardır ve ayrıntılı araştırılımalı, tedavi edilmelidir.  Bu yaşlardaki erkek çocuklarla karşılaştırıldığında, belki biraz sakal ve bıyıkların çıkması dışında, vücutlarında bu kadar dönemsel değişiklik gösteren hiçbir şey olmamaktadır. Oysaki kızlar, ne zaman nerede başlayacağı belli olmayan adetleri için çantalarında ped taşımak durumunda kalırlar ve dönemin özelliği itibariyle adet düzensizlikleri beklenen bir durumdur. İlk adet sonrası geçen 6 ay her şey düzenli gidebileceği gibi, adet gecikmeleri, beklenmedik zamanlarda başlayan kanamalar genç kızlarımızı çok zorda bırakmaktadır. Burada başlar zorluklar...

Sonra evlilik gelir ve gebelik... Gebelik her zaman tarafımızdan fizyolojik bir olay olarak değerlendirilir. Böyledir aslında. Hayatın akışı içinde kadının başına gelebilecek en güzel ve kadın fizyolojisini en fazla bozabilecek durum.  Gebelik süresince ortaya çıkabilecek türlü sorunlara hazırlıklı olmak; erken doğum tehdidi, kanamalar, tansiyon yükselmeleri vb. Bütün bu olasılıklara hazırlıklı olmak ve beklemek... Bunu ancak bir kadın yapabilir. Bebeklerin sağlıklı olup olmadıklarını anlamak için gebelik sürecinde yapılan testler var ve bunların arasında bizim “ amniosentez” dediğimiz bir test, en güvenilir olanı. Testin amacı, bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan bir miktar almak ve bu sıvının içine dökülen bebeğin deri hücrelerinden, kromozom analizi yapmak. Bu amaçla, bir iğne ile sıvının içine giriyoruz. Bu işlemi yaparken, iğne batırdığımızda ki,  acımaması olası değil, bir kez acı ve ağrıdan yakınan gebe olmamıştır ve ilk soruları, “bebeğime bir şey olmuyordur değil mi?’ olmuştur.  Bebeklerin rahim içine yapışamaması nedeniyle devamlı düşük yapan kadınlar var. Birçok nedeni var bunun fakat günümüzde en sık karşılaştığımız “herediter trombofili” diye adlandırdığımız, tedavisinde 9 ay süren iğne uygulaması olan bir durum var. Nedenini bulup tedavi başlayacağımız zaman, 9 ay sürecek ve bu süre içinde kendisine her gün iğne yapmak zorunda kalınacak bir kadına bu durumu yavaş yavaş anlatmaya çalışırız. Bunu anlattığımızda gelen ilk tepki nedir biliyor musunuz? “Yeter ki bebeğim sağlıklı olsun, ne kadar isterseniz yaparım ben o iğneyi”. Bu ne sabır ve dayanıklılıktır, anlaşılması güç.

Doğum yaklaştıkça, beklenen sezaryen veya normal doğum. Bilinen tek gerçek bebeğin bir şekilde dışarı çıkacağı. Her nasıl olursa olsun yine kadını bekleyen zor bir süreç var. Biz her ne kadar “epidural“ dediğimiz yöntemle normal doğum ve sezaryende ağrı faktörünü son derece etkin olarak ortadan kaldırabiliyor olsak bile, bu bir süreç ve birtakım sıkıntılar yaşanabiliyor. Ben, doğum işi erkeklere verilseymiş, herhangi bir erkeğin bu işin altından kalkamayacağını düşünüyorum.

Ve doğum sonrası... Bugün doğumdan 2 ay sonra rutin kontrolüne gelen bir hastamı biraz yorgun gördüm ve çok yorulup yorulmadığını sorduğumda, “günde 3-4 saatlik uykuyla ancak bu kadar iyi olunabiliyor” yanıtını aldım. Düşünsenize, doğumdan sonra 1 yıl süt vermeyi planlayan bir kadın şunu kabul ediyor, “ben 1 yıl kesintisiz 3 saatden daha fazla uyuyamayacağım”. Genellikle erkekler salondaki koltukta, kadınlar ise içeride bebeğine süt verme çabasında. Günümüzde çocuk doktorları, anne sütünü mümkün olduğunca uzun verilmesinin en doğru yol olduğunu söylüyorlar. Bu süre zaman zaman 2 yıla kadar uzayabiliyor. Yeni çıkan yasa ile anneler doğumdan sonra 2 yıl ücretsiz izin alabilecekler, bu eskiden 6 aydı. Ekonomik sorunu olmayan çiftler belki bu sorunu bu şekilde çözebilecekler ama çalışmak zorunda olan kadınlar hem bebeklerine zaman ayıracaklar hem de, iş hayatına!

Gebe kalamayan bir grubumuz var. Tıpta bizim “infertilite” diye adlandırdığımız bu durum yaklaşık %15. Yani 100 çiftin 85’i istedikleri ve düzenli ilişkide bulundukları takdirde 1 yıl içinde gebelik oluşur ve diğer çiftlerin araştırılması gerekir. Doktora ilk giden, kadın olur her zaman. Halbuki gebe kalamayan çiftlerin nedenlerini araştırdığımızda yarısı erkek faktörü, yarısı kadın faktörüdür. Ama önce kadın, doktora gelir ve biz erkeğin gelmesini, onun da araştırılması gerektiğini söyleriz çoğunlukla. Erkeğin araştırılması sadece “semen analizi” ile kısıtlı iken, kadının araştırlmasında “yumurtalıkların çalışıp çalışmadığının belirlenmesi, “ rahim ve kanallarında sorun olup olmadığının saptanması için yapılan rahim filmi” gibi işlemler vardır. Yani sıkıntıyı yine kadın çeker.

Benim asıl işim, üremeye yardımcı tedaviler, yani aşılama ve tüp bebek. Çok sayıda tüp bebek hastası ile birlikte oluyorum ve size kısa bir tedavi şeması çizmek isterim. KADIN adetin 2. günü gelir ve biz KADIN’a ultrasonografi yaparız. Yumurtalıklarının ne durumda olduğunu, hangi ilaç ile yumurtalıkları büyütme tedavisi yapacağımızı planlar ve iğnelere başlarız. KADIN her gün kendine 1-2 iğne yapmak durumundadır ve biz  KADIN’a üç günde bir ultrasonografik değerlendirme yaparak , yumurtalıkların ilaca verdiği yanıtı değerlendiririz, dozunu artırmak ya da azaltmak gerekebilir. Yumurtalar olgulaşınca KADIN’a uyku hali vererek yumurtaları toplarız. Bu arada ERKEK sperm verir. Sperm ve kadından aldığımız yumurtalar birleştirilerek “embryo” yaparız ve genellikle 5. günde KADIN’ın rahminin içine yerleştiririz ve yine 12 gün, yani sonuç alınana kadar bekleriz, KADIN dinlenir, istirahat eder.

Ve menopoz, üreme hayatının sonu. Sıcak basmaları, çarpıntılar, terlemeler, vajinal kuruluk hali...

Siz 47-48 yaşından sonra, sıcak basan, terleyen ve sıkıntılı bir erkek gördünüz mü?

8 Mart DÜNYA KADINLAR GÜNÜ kutlu olsun.

Siz her şeye layıksınız.

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi İlk Adetden Menopoza Kadın

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.012 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.155 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.188 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.343 seconds, 6.11 MB
Application afterRender: 0.605 seconds, 7.34 MB

Bellek Kulanımı

7748536

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596486212' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'fc6e8bcb4480b629564ac0852363d0c3'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'fc6e8bcb4480b629564ac0852363d0c3','1596487112','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 231
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:38:32' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:38:32' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='231'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:38:32' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:38:32' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:38:32' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:38:32' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri