www.gurkanuncu.org

Sevgili gebeler ve eşler, İlk 12 haftaya dikkat !!

Gebelik çok özel bir dönem. Hayatınıza yeni birisi katılıyor ve bu sizin hayatınızda en çok seveceğiniz ve değer vereceğiniz birisi. Bebeğinizin sağlığı için yapmayacağınız şey yok ve şu anda sizin için en önemli şey bu.

Biliniz ki bebeğinizin ilk 12 haftada her şeyi oluşuyor ve bebeğiniz için iyi  ve kötü olan hemen her şey bu süreçte etkili. Bu nedenle ilk 12 hafta çok dikkatli olmanız gerekiyor. Gebe olduğunuzu anladığınızda doktorunuzla ilk görüşmeniz ve sonrasında yapılan ultrasonografide çok küçük bir gebelik kesesi göreceksiniz. İçi sıvı dolu, siyah ve yaklaşık yarım santimlik bir kese. İçinde bebeğinizi göremeyecekiniz çünkü daha çok küçük. 5. hafta bulgusu sadece bu, bebeğinizi göremeyecek kadar küçük bir kese. Yaklaşık 10 gün sonra ise bebeğinizin içinde bulunduğu kese yaklaşık 2-3 santim olacak ve içinde bebeğinizi göreceksiniz, yaklaşık 7-8 mm olarak. Büyüme hızına bakarmısınız. Yaklaşık 10 günde 1 cm büyüme. Ve sonrasındaki 5-6 hafta içinde yani 12. hafta bitene kadar yaklaşık 10 cm boyunda olan bebeğiniz. 6 haftada 1 cm den 10 cm’ ye büyüme. Ve bu süreçte sadece 1 cm , beyaz küçük ve ortasında kalbi bir kapak gibi atan bebek görüntüsünden, 12. haftada hemen her şeyini görebildiğimiz bir büyüme. Bebeğinizin parmakları, mide, idrar kesesi vs.. gibi ayrıntıların bile görülebildiği bir hafta, bebeğinizin tamamen oluştuğu ve bundan sonra sadece büyüyüp olgunlaşacağı. İşte bu haftaya kadar yapacaklarınız ve yapmamanız gereken şeyler;

 • Gebelik öncesi almaya başladığınız günlük 400 µg Folic acid alımını sakın ihmal etmeyin. Almakta olduğunuz folic acid miktarı (özel durumlar haricinde) bu dozdan ne fazla olsun ne de az, prospektüsünü okuyun.
 • Manyetik kapılardan geçmeyin. Özellikle AVM’ lerin girişlerinde çok sık kullandığımız bu geçişlerde, hakkınız olduğunu bilin ve geçmeyin, sizi yan taraftan alacaklardır, uçak yolculuklarında da böyle bir hakkınız var, kullanın.
 • Gebeliğin erken dönemlerinde geçirilen virütik enfeksiyonların bebek sağlığı üzerine değiştiremeyeceğimiz şekilde etkileri olabiliyor. Önümüz kış ve aman çok dikkat edin. Burnu akan, ateşi yüksek olanlarla kesinlikle öpüşmeyin ve tokalaşmayın, eğer bir şekilde temasınız olduysa ellerinizi mutlaka çok iyi yıkayın.
 • Gebelikte ilaç kullanımımına dikkat ! Doktorunuzun onayı olmadan hiçbir ilacı içmeyin. Bu hiç ilaç kullanımaz anlamına gelmez, sadece doktorunuzun onaylaması gerekir.
 • Mümkünse 12 hafta cep telefonunuzdan uzak durun. Zorunlu hallerde kullanmak üzere kapalı olarak yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Bilgisayar kullanımı için haftada 40 saat gibi bir sınır var. İşiniz bilgisayar kullanmayı gerektiriyorsa, buna devam edeceksiniz fakat haftasonu bilgisayarınıza dokunmayın. İşiniz dışında bilgisayarı çok ama çok az kullanın. Evinizde wireless sistemi varsa, kullanmadığınız anlarda kapalı olsun
 • Mikrodalga fırın kullanma alışkanlığınız varsa, mümkünse ilk 12 haftada bu işi eşiniz yapsın, size yemekleri yeme kısmı kalsın. Açıkken sakın karşısında durmayın.
 • Evcil hayvanlar başka bir sorun. Özellikle dışarıda gezen kedi veya  köpekle birlikte yaşıyorsanız, bundan vazgeçmenizi istemek çok haksızlık ama ne kadar ilaçlarına, aşılarına ve bakımına dikkat etsenizde, bilmediğiniz ve önlem alamayacağınız mikroorganizmalar var  bebeğinize zarar verebilecek. Bu nedenle  asla mukoza temasında (öpmek gibi) bulunmayın ve sonrasında ellerinizi çok dikkatle yıkayın. Kontrol dışı kedi köpekle asla temas etmeyin.
 • Çiğ et asla tüketmeyin. Gebelikte et yemelisiniz, ama bu asla çiğ olmamalı. Çiğ köfte hakkınızı lohusalık sonrasına saklayın..
 • İyi yıkandığından emin olmadığınız sebze ve meyveleri çiğ tüketmeyin. Salata için kullandığınız materyaller ve meyveler çok dikkatle yıkanmalı.
 • İçinde tatlandırıcı bulunan hiçbir gıdayı tüketmeyin, aspartamın belli dozdan sonrası sakıncalı. Kafein içinde aynı şey gerekli. Günde bir fincan Türk kahvesi içebilirsiniz veya bir kupa filtre kahve veya bir kupa çay. Hepsini birlikte aynı gün içmeyin. Kafeinsiz kahve içebiliyorsanız, sınırsız tüketebilirsiniz ama bu kahvenin tadını vermeyecektir, bence en iyisi kafeinli ve dozunda içmek.
 • Sigara asla içmeyin. Zaman zaman arkadaşlarınızdan “benim doktorum 2 taneye izin verdi” gibi laflar duyacaksınız. Yada,” ben yarısını kesip içiyorum”, “İnceler bir şey yapmıyormuş”, eşiminkinden bi fırt çekip veriyorum” gibi… Sakın ha sakın bunlar sizin uygulamalarınız olmasın. Siz ve yanınızda sigara içenler bilmeli ki, akciğerinize giden her duman olduğu gibi göbek kordonundan bebeğe geçiyor ve bebeğinizi hem gebelik hem sonrasında ciddi tehlikelere atıyorsunuz. Günümüzde artık , kanser denen illetin bile gebe kalmadan önce ve erken gebelikte tohumlarının atıldığı konuşulmakta, lütfen dikkat.
 • Röntgen filmi çektirmeyeceğinizi biliyorum ama benim hatırlatmak istediğim, başkası ile birlikte, röntgen çekilen bir yerde bulunmamanız gerektiği. Mesela annenizin diz filmi çekilecekse siz götürmeyin, eşiniz memnuniyetle kayınvalidesini film çektirmeye götürecektir.
 • Ve son olarak “stres”. Stres bildiğimiz – bilmediğimiz çok sayıda maddenin aktivasyonuna ve salgılanmasına neden oluyor. Gebeliğin erken döneminde beyniniz ne kadar rahat olursa, gebelik ve bebek sağlığı o kadar iyi olacaktır.

Ve erkekler..

Burada bize de çok önemli görevler düşüyor. Gebelik sürecinde çok fazla bir şey yapmıyoruz biz erkekler olarak, hiç yoktan eşlerimizin bu dönemi stresten uzak yaşamalarını sağlayalım.

Gebelik sürecinde eşinizde hormonal değişiklikler meydana gelmekte ve bu durum kadınların beyninde hormonlara hassas bölgelerde birtakım etkiler yapmakta. Gebeliğin erken döneminde bazı anlar olacak ki eşinizi tanıyamayacaksınız, bu kız benim evlendiğim kız değil diyeceksiniz kendi kendinize. Bunu eşinize sakın söylemeyin tabiki. Eskiden alınmadığı şeylere alınmaya başladı, hemen üzülüyor, kolay sinirleniyor, çok sulu göz oldu her şeye ağlıyor gibi anlar yaşayacaksınız. Merak etmeyin hepsi gebelik hormonlarıyla ilişkili ve gececek…Sakın üzmeyin , karşı reaksiyon vermeyin ve anlayış dozunuzu artırın, her zamankinden daha fazla ilgi gösterin.

Bu dönemde sizin karşılamakta zorlanacağınız istekleri olabilir, elinizden geldiğince karşılayın, isteklerine cevap verin.

Ve lütfen sigara içiyorsanız, bırakın, bırakamıyorsanız evde sakın içmeyin ve içirtmeyin.

Özetle, hayatı paylaştığınız eşinizle bu dönemi daha yakın yaşayın ve paylaşın, dertleri sizinde derdiniz olsun.

Gebelikler nasıl başlarsa çoğunlukla öyle devam eder ve sonlanır..

Güzel geçen gebelikler dileklerimle.

Bol şanslar.

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi Sevgili gebeler ve eşler, İlk 12 haftaya dikkat !!

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.012 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.164 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.200 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.347 seconds, 6.11 MB
Application afterRender: 0.607 seconds, 7.34 MB

Bellek Kulanımı

7748400

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596488895' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'b4aa03345daecf46f9fecedd7239be26'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'b4aa03345daecf46f9fecedd7239be26','1596489795','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 232
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 21:23:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 21:23:15' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='232'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 21:23:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 21:23:15' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 21:23:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 21:23:15' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri