www.gurkanuncu.org

Çocuklarımızında Jinekolojik Sorunları Olabilir!

Her ayın sonlarına doğru sayın editörüm beni arıyor ve çıkacak sayıdaki ana temanın ne olduğunu söylüyor…Bu ay  Nisan sayısı ve 23 Nisan gibi son derece özel bir günü barındırıyor içinde. Benim alanım ise jinekoloji. Yani jinekolog gözüyle, içinde çocukların olacağı ama kadınların okuyacağı ve toplum sağlığı açısından faydalı olacak bir yazı yazmalıyım diye düşünürken, yıllardır ders olarak anlattığım ve adı “çocuklarda ve gençlerde jinekolojik sorunlar ” geldi aklıma.

Sizi sıkmadan ve bunaltmadan, çocuklarda görülebilen ve ebeveyn olarak dikkatimizi çekmesi gereken jinekolojik sağlık sorunlarından biraz bahsetmek isterim. Onlar bizim kuzularımız, hayattaki en önemli varlıklarımız ve maalesef onlarda da jinekolojik sorunlar olabiliyor. Yaşları itibariyle sorumluluk hissetmedikleri ve hadi biraz daha ileri gidersek, vurdumduymaz oldukları dönemler çok ve sizlerle sıkıntılarını, belki önemsemedikleri belki de korktukları için paylaşamayabilirler, hemen söylemeyebilirler ama sizlerin dikkat etmesi gereken şeyler var.

Çocukluk döneminde bizim en sık karşılaştığımız şikayet vajinal akıntı. Hiç olur mu demeyin, sık karşılaşıyoruz. Erişkinlerdeki akıntıdan tamamen farklı nedenlerle olmakta bu akıntı ve neden olan mikrop erişkinlerdekinden tamamen farklı. Erişkinlerde sık görülen mantar enfeksiyonu çocuklarda görülmüyor mesela ama özellikle barsakların içinde normalde bulunan  ve hastalık yapmayan mikroplar, yakın komşuluk nedeniyle hemen yukarı sıçrayabiliyor ve enfeksiyon yaratabiliyor. Bunun en sık nedeni çocukların tuvalet sonrası temizlik alışkanlıklarının yeterli olmaması. Özellikle büyük tuvalet sonrası arkadan öne doğru yapılan temizlik, mikropları vajinaya  taşıyabiliyor. Aslında çocukların vajinası iltihap  olması için çok uygun. Vajinayı enfeksiyondan koruyan en önemli mekanizma östrojen hormonu tarafından oluşturuluyor. Çocuklarda östrojen az olduğu için yeterli koruma sağlanamayabiliniyor ve enfeksiyona zemin olabiliyor. Tabiki kızlık zarı burada ciddi bir bariyer fakat bazen doğuştan gelen özelliklerle kızlık zarının ortasındaki açıklık normalde olması gerekenden daha fazla oluyor ve bu durumda enfeksiyona zemin hazırlayabiliyor. BU enfeksiyonlar bazen sık tekrarlıyor. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise aklımıza yabancı cisim geliyor. Çocuklar cinsel gelişim evrelerinde vucudlarındaki boşluklara birtakım şeyleri sokabiliyorlar, çoğunlukla ebeveynlerinden uzakta ve görünmeden yapıyorlar. Vajinada bu yapılardan birisi ve yabancı cisim vajina duvarına yapışarak enfeksiyon odağı olarak kalabiliyor ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Nasıl mı anlamak gerekiyor enfeksiyon olup olmadığını ?  Çocuklarda normalde akıntı olmaz. Tüm yapmanız gereken bu bilgiyi çocuğunuza vermek ve zaman zaman iç çamaşırında leke olup olmadığını gözlemek. Çocuklardaki enfeksiyonlar genellikle yeşil renkte akıntı yapıyorlar ve buna neden olan mikrop, daha önce duymuş olduğunuzu düşündüğüm, Koli mikrobu. Hani yaz gelince denizlerin temiz olup olmadığını anlamak için araştırılır ya, işte o mikrop. Yeşil akıntı yapıyor ve tedavisi çok kolay sadece biraz dikkatli olmak , gözlemlemek ve akıntı varsa hekime başvurmak gerekiyor.

Çocuklarda ve gençlerde sık karşılaştığımız diğer sorun ise “adet düzensizlikleri”. Değişik coğrafyalarda ve toplumlarda farklılık göstermekle birlikte, ortalama yaş 12 dolayında. Ve biranda olmuyor tabiki. Bu noktaya , yani adet görme zamanına kadar  gelişimi var bu işin. Çocukların yaklaşık 8-9 yaşlarında kol ve bacalarında hafif tüylenmeler başlar. Cinsel gelişimin başlangıcı burası. Sonrasında genital bölgelerinde tüylenmeler ortaya çıkar ve koltuk altlarında da.

Sonrasında ise memeleri büyümeye başlayacaktır. Bu sırayla olan gelişimi, ilk adet izleyecektir. Çocuklarınızda 9-10 yaş dolayında tüylenme, 10-11 yaş dolayında koltukaltı ve genital bölgede tüylenme ve 11-12 yaş dolayında memelerinde büyüme başlamadıysa, bir hekime danışmak gerekli. Bu gelişim olduğu takdirde ilk adet için beklemek gerek, 14 yaşına kadar. 14 yaşında hala adet görmediyse mutlaka jinekolog görmeli ve jinekolojik organlarda herhangi bir sorun yoksa, 16 yaşına kadar beklenebilir. 16 yaşında hala adet görmediyse, bu durum sorun var anlamına geliyor ve mutlaka ayrıntılı değerlendirme yapılmalı.

Ve ilk adet. Burada çalışan mekanizma ise yine beyinden yönetiliyor. Çocukluk döneminde devamlı salgılanan bir madde, bu aşamada periodik olarak salgılanmaya geçiyor. İşte bu dönemde, bu maddenin periodik salgılanmasının sorumlusu olan ve beyinde etkili birçok madde var. O kadar çok madde var ki bu düzen içinde, burada isimlerini yazıp aklınızı karıştırmak istemem ama en önemlileri vucudun yağ kütlesinden salgılananları. Yani , çocuğunuzun adetini görmede vucut yağ kütlesi çok önemli. Ne az olmalı ne fazla. Çok zayıf olan kızlarda sorun yaşayabiliyor, şişman olanlarda. Bizim toplumumuzda çok zayıf olduğu için, örneğin 42-43 kilo, adet sorunu yaşayan az fakat dönem özelliği itibariyle yağ kütlesi fazla olanlarda bu sorunu sık görüyoruz. Ve bu dönemde başlayan adet düzensizlikleri %70 dolayında düzelmekle birlikte, % 30 hayat boyu devam edebiliyor. Burada yağ kütlesi dışında da birçok faktör var, genetik özellikler başta olmak üzere, fakat değiştirilebilen özelliklerin başında yağ kütlesi geliyor. Bu dönemde kız çocuklarımızın , özellikle spora yönlendirilmeleri ve sporun metabolizma üzerindeki etkileri ile düzenli beslenmelerini sağlayarak, ilerde adet ile ilgili sorunları yaşama olasılığını en aza düşürmek mümkün. Bu dönemde kızlarımızın akılları beş karış havada olduğu için, bunu sağlamak ne kadar olası bilmiyorum ama en azından ebeveyn olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmiş olmanın huzurunu yaşarız. Yukarda da belirttiğim gibi, bu dönemdeki adet düzensizlikleri çoğunlukla düzeliyor. Bu düzelme aşamasında da zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor, özellikle ilk adetden sonra , 1 ay geçince beklenen ve olması gereken adet arası uzayabiliyor, hemen panik yapmayın. İlk 6 ay içinde, bu düzeni sağlayan mekanizma tam oluşmadığı için, hertürlü düzensizlik yaşanabiliyor ama 6 aydan sonra düzene girmesi gerekiyor, girmediyse mutlaka bir jinekolog tarafından değerlendirme gerekli. Unutmadan, ailede özellikle guatr öyküsü varsa, özellikle gençlerde, guatr hastalığı adet düzensizliği yapabiliyor, akılda olmalı.

Dünyada ve ülkemizde zaman zaman hepimizi gelecekle ilgili kaygılara, endişelere sürükleyen gelişmelerin yaşandığı günümüzde, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan çocuklarımıza ve gençlerimize çok iyi bakmalıyız, onların sağlığından daha önemli bir şey olmadığını biliyoruz.

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi Çocuklarımızında Jinekolojik Sorunları Olabilir!

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.011 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.150 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.183 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.326 seconds, 6.18 MB
Application afterRender: 0.618 seconds, 7.42 MB

Bellek Kulanımı

7836064

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596483615' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = '2e5a073754e3c8770c8293474ca647e4'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '2e5a073754e3c8770c8293474ca647e4','1596484515','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 240
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 19:55:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 19:55:15' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='240'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 19:55:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 19:55:15' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 19:55:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 19:55:15' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri