www.gurkanuncu.org

Baba Olmak Zor İş !!!!

İki yıl önceydi sanırım, babalar gününde çocuklarımdan aldığım hediyeyi hatırlıyorum. Çok keyifli bir hediyeydi. Bir tişört ama üzerinde “Benim babam dünyanın en güçlü , en yakışıklı, en….” yazıyordu. Ego okşanması böyle bir şey işte. Bu işi çocuklar çok iyi yapıyorlar aslında. Acaba gerçekten iyi bir babamıyım diye düşünüyor insan çoğu zaman. Çocuklar için doğru yaptığımızı düşündüğümüz şeyler her zaman doğru mu? Yok yok, iyi baba olmak gerçekten kolay değil bence. Mesleğimiz gereği gebe kalamayan çiftlerle uğraşıyoruz. Anne ve baba olmak isteyen ama doğal süreçte gebe kalamayan ve bu nedenle araştırdığımız, tedavi yaptığımız çiftler bunlar. Bir yıl içinde düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamayan çiftlerde altta yatan nedeni incelediğinizde, erkek ve kadına ait faktörler yaklaşık yarı yarıya saptanıyor. Bu oran, benim kadın doğum hayatına atıldığım 1987 yılında böyle değildi. Erkeğe ait gebe kalamama nedenleri çok daha azdı, % 20’lerde kabul edilirdi. Sonralar bu oran gittikçe arttı. Yani baba olmak zorlaşmaya başladı! Dünyada hala nedeni açıklanamayacak şekilde, endüstrileşme, toksinler, stres vs. gibi birçok nedenle sperm(erkeğe ait hücre) sayısı git gide düşmekte.  Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1990’lı yıllarda 1 ml’de 40 milyon sperm normal kabul edilirken, 2000’li yıllarda bu oran 20 milyona düşürüldü. Bu yıl ise normal sperm değerleri 15 milyon olarak kabul edilmekte. Her geçen gün azalıyor. Diğer bir etken, spermlerin hareketleri. Yapısı gereği sperm, kadın yumurtasını döllemek için mutlaka hareketli olmalıdır ve eskiden hareketli spermlerin oranı  %50 olduğunda normal kabul edilirken, bu oranda gittikçe azaldı ve artık %32 normal kabul edilmekte. Spermlerin şekli de, döllenme için önemli bir özellik. Yine son yıllardaki araştırmalar şekli bozuk sperm sayısının artmakta olduğunu ve spermlerde şekil bozukluğu arttıkça döllenmenin azalmakta olduğunu söylemekte.

Biz çiftleri araştırmaya başlarken, önce erkeği inceliyoruz. Kolay bir test “sperm analiz” . Belki de, dışarıdan bakıldığında öyle. Kadınları araştırırken yaptıklarımızın yanında çok kolay kalıyor en azından. Erkek bize 2-7 günlük cinsel perhiz sonrası sperm örneği veriyor. Burada önemli olan sperm analizinin mutlaka bir “tüp bebek merkezinde” yapılması gerektiğidir. Özellikle sperm morfolojisi dediğimiz, yani spermlerin şekil anormalliklerinin saptanması, özel boyalarla yapılarak saptanmaktadır. Diğer önemli olan nokta ise, bir defa anormal olarak saptanan sperm analizinin yeterli olmadığı, mutlaka uygun koşullarda tekrar edilmesi gerektiğidir.

Sperm anomalisi saptadığımız erkeklerin mutlaka “ürolog” tarafından değerlendirilmesini istiyoruz. Bu sorunu yaratan nedeni ortaya çıkartmak ve tedavi etmek ve doğal yollarla gebeliğin oluşmasını beklemek en güzeli aslında. Ama çoğu zaman böyle olmuyor. Bu sorunu açıklayacak neden bulunamıyor ve biz yardımcı üreme yöntemlerini kullanmak durumunda kalıyoruz. Günümüzde tedavi amacıyla kullandığımız 2 yöntem var. Aşılama ve tüp bebek. Hangisinin yapılması gerektiğine sperm parametreleri ile karar veriyoruz. Bazı durumlarda yola “aşılama“ tedavisi ile çıkmak ve bu tedavi yöntemi ile gebelik elde etmek mümkün olurken, bazı durumlarda ise, hemen tüp bebek uygulamasına geçiyoruz. Hiç sperm olmaması ise sık karşılaştığımız bir durum. Bu durumda “tüp bebek”                         tedavisi dışında seçenek yok ve spermi testislerden alma yoluna gidiyoruz. Bu gibi durumlarda % 60 oranında sperm elde edebiliyoruz ve gebelik oluşuyor böylece. Bu tedavilerin başarı oranı nedir sorusunun yanıtı ise, tedavilerde sabır gösterip ısrarla üzerine gidildiğinde sonuca mutlaka ulaşılacağıdır. Önemli olan vazgeçmemek, usanmadan bıkmadan, tedavilerin doğru olduğundan ve doğru yerde yapıldığından emin olarak devam etmek.

Her erkeğin baba olma hakkı var. Biz erkekler bu işin üzerine kadınlar kadar gitmiyor gibi görünüyor olsak da aslında öyle değil. Mümkün olan tüm çaba sarf edilerek uğraşılmalı ki, bir gün siz de babalar gününde “benim babam en.. diye“ başlayan tişört giydiğinizde, bunun sonsuz keyfini yaşama şansını elde edin.

Gebelik sürecinde babalar !

Facebook’a “bir kadın dergisine babalar günü konsepti dahilinde yazı yazmam gerekiyor, ne önerirsiniz” diye yazdığımda gelen fikirleri paylaşmalıyım. Sevgili Gaye’nin “çocuk doğurmanın ve büyütmenin yükünün %1'ini sırtlayan aslan babalardan daha fazlasını beklemenin anlamsız ve adamın doğasına aykırı bir olay olduğunu yazabilirsiniz” fikri en beğendiğim oldu. Bu tabi ki babalar gününe uygun bir değerlendirme değil ama ben Gaye’nin eşinin aslında ne kadar iyi bir baba olduğunu bildiğim için, bu fikri irdelemek istedim.

Ben olaya tam tersinden, yani gebelik sürecinde baba adaylarının ne düşündükleri, hissettikleri ve davranışları açısından bakmak istiyorum. Baba adaylarının maalesef gebelik sürecinde direk olarak yapabilecekleri hiçbir şey yok, bebeği bu süreçte kadın taşıyor ve her türlü, fiziksel ve ruhsal değişikliği kadın yaşıyor.

Kişilik farklılıkları ile çok değişmekle birlikte, gebelik sürecinde tüm değişiklikleri eşiyle birlikte yaşayan erkekler (buna kilo almak dahil!) olmakla beraber,  gebelik kontrollerinde bir kez bile göremediğimiz erkekler var. Ama aslında, gebeliğin çok dışında ya da içinde olsa da olmasa da, tüm baba adayları gebelik sürecinde, hem gebelerin sıkıntılarını paylaşıyorlar, hem eşleriyle ve doğacak bebekleriyle ilgili, bazen çok yansıtarak bazen hiç yansıtmasalar da, stres yaşıyorlar. Hele ki doğum yaklaştıkça bu gerginlik üst düzeylere çıkıyor.

Gebelik sürecinde bizim babalardan tek isteğimiz, gebelik kontrollerinde eşlerinin yanlarında olmaları, gebelik sürecinde eşlerinde gözlemledikleri tüm değişiklikleri bizimle paylaşmaları ve eşlerine, çok önemli bir sorumlulukla ve yükle götürdükleri bu süreçte, her türlü desteği vermeleridir.

TÜM BABALARIN BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi Baba Olmak Zor İş !!!!

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.011 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.150 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.183 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.328 seconds, 6.11 MB
Application afterRender: 0.632 seconds, 7.33 MB

Bellek Kulanımı

7741000

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596483940' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = '35e7d4b642dc03ac194bcedf6808915d'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '35e7d4b642dc03ac194bcedf6808915d','1596484840','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 241
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:00:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:00:41' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='241'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:00:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:00:41' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:00:41' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:00:41' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri