www.gurkanuncu.org

Kadınların Sorunları Yaz Aylarında Artar Mı?

Yaz yaklaştıkça bize sık gelen sorulardan biridir bu. Bu sorunun yanıtı evet,maalesef evet. Sıcakla birlikte artan sorunlar var kadınlarda. Bunların başında akıntı ve akıntıyı doğuran nedenlerin oluşturduğu kaşıntı geliyor.

Şimdi size sorsam “ akıntınız var mı” diye. Belki siz gerçekten şanslı grup içinde olanlardan, yani hiç bu sorunu yaşamayanlardan olabilirsiniz. Ama çoğunluğun bu soruya yanıtı ”Evet, normal bir akıntım var” şeklinde olmaktadır.  İşte sorun burada. Normalde kadında akıntı olmamalıdır. Vucudumuzda salgı olması için, o bölgede “bez “dediğimiz yapılar olmalıdır, mesela gözyaşı bezi, tükrük bezi gibi. Vajinada bez yapısı yoktur. O bölgede salgı yapacak olan 2 yer var, birincisi iç kısımda “rahim ağzı“ dediğimiz yer. Burada adet döneminin ortalarında “mukus” diye adlandırdığımız bir salgı olur, 1-3 gün kendini hissettirir, saydamdır, akıcı değildir ve asla kokmaz. İkincisi ise, vajina girişinde, her 2 yanda birer adet olmak üzere, “bartolin bezleri”dir. Bu bezlerin salgı fonksiyonu ise , ilişki öncesi salgılanarak, ilişkiyi kolaylaştırmaktır. Bu yapıların dışında salgı yapan başka bez yoktur. Bu durumda da, kadının devamlı akıntısının olmasını normal karşılamak mümkün değildir.

Bilmeniz gereken diğer özellik ise, vajinanın kendisine ait çok ciddi bir koruma mekanizmasının olduğudur. Bu koruma mekanizmalarının temelinde de , vajinadaki mikroplar vardır. Vajinadaki mikroplar o bölgede “laktik asit “dediğimiz bir üretim yaparlar ve bu nedenle vajina koruma altındadır. Asidik ortamın bazik hale gelmesi ile birlikte, koruma mekanizması kırılır ve vajinadaki mikroorganizmalar çoğalmaya başlarlar ve akıntı olarak karşımıza çıkarlar. Bu durumu en fazla yaratan mikroorganizma ise “mantar”dır. Bu durumun yaz mevsimi ile ne ilişkisi var diye sorarsanız, yanıtı “ıslak mayo”lardır. Mayonuzu değiştirmediğiniz takdirde o bölge nemli kalacaktır ve bu durum mantarların çoğalması için en uygun zemindir. Hemen akıntı başlar. Akıntıya çoğunlukla kaşıntı eşlik eder. Akıntının kendine ait özelliği vardır. Sarımsı- beyaz renktedir, süt kesiği diye benzetme yapılır ve kesinlikle kokmaz. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte, yaşam kalitenizi çok düşürecek bir durumdur ve çok kolay tedavi edilir. İyisimi siz, önlem alın ve tedavilik bir durum oluşmasın.

Tatile gidiyorum, ama tatilde kanamam başlarsa !

Yaz yaklaştıkça bize sık gelen sorulardan bir diğeride budur. Tatil planları yapılıyor ve zaten çok uzun olmayan tatil sürecinde ki bu çoğunlukla bir hafta, adet olduğunda kadın, tatilin tüm keyfi kaçıyor. Denize girenleri uzaktan seyretmek!

Bu durumu yaşamamak elinizde. Aslında son derece kolay. Ben size önce mekanizmayı anlatmak istiyorum. Adet nasıl görülüyor? Bu mekanizmayı kabaca bilen birisi, adetle oynamanında çok kolay olacağını ve bunun sağlık sorunu yaratacak bir durum olmadığını anlayacaktır.

1 aylık süreci düşünün, adetinizin birinci gününden diğer adetinizin birinci gününe kadar. Bu süreç yaklaşık 28-32 gün arasında değişiyor. Kişinin biyolojik yapısı ile ilişkili olarak oluyor bu değişiklik. Adetin birinci gününden itibaren her 2 yumurtalıktan, sağdan ve soldan yumurtalar büyümeye başlar. Çok sayıda yumurta büyür ve büyüdükce bir hormon salgılar. Bu hormon çok meşhur bir hormon, adı “östrojen”. Halk arasında kadınlık hormonu diye bilinir. Östrojen salgılanmaya ve kandaki düzeyi artmaya başlar. Bu hormonun en önemli özelliği, rahim içini kalınlaştırmaktır. Sistem şöyle çalışır; Yumurtalar büyür, östrojen salgılanır ve salgılanan hormonla rahimiçi kalınlaşır. Adetin yaklaşık 8.-9. günlerinde büyüyen yumurtalardan birisi atak yaparak öne geçer, daha hızlı büyümeye başlar ve daha çok östrojen salgılar. Diğer yumurtalar ne oluyor diye hemen aklınıza geldi di mi? O yumurtalar, vucudun programlı hücre ölümü denilen mekanizması ile yok olurlar. Tek kalan yumurta daha da büyür ve 20 mm çapına gelir, yaklaşık 2 cm olur. Bu yaklaşık 14. günde olur. Bu aşamada rahmin içini döşeyen tabakanın kalınlığıda 9-12 mm’ ye ulaşır. Ve 20 mm çapına gelen yumurta çatlar, içinden döllenecek hücreyi atar, ve kanallar bu hücreyi kapar. Artık östrojen salgılanması eskisi gibi değildir, azalır ve başka bir hormon aktif hale gelir. Bu hormonun adı “progesteron”. Östrojen kadar meşhur değildir halk arasında ama en az onun kadar önemli ve etkili bir hormondur. Anlayacağınız üzere, ilk 14 gün aktif ve etkili olan östrojen, sonraki 14 gün ise progesterondur. Progesteron, kalınlaşan rahim içini olgunlaştırı. Rahim içi artık kalınlaşmıyor, olgunlaşıyordur. Aslında olayın felsefesinde, rahmin içini döşeyen tabakanın kendisini  gebelik için hazırlıyor olması vardır. Eğer o ay gebelik olmadıysa, bir süre sonra progesteron vucuttan çekilir yani kandaki düzeyi azalır. Bu durumun sonucu ise, tabakanın desteğini kaybetmesidir ve tabaka dökülmeye başlar. Bunun adı da halk arasında adetdir.

Bu mekanizmayı düşündüğümüzde, adeti nasıl ileri atabiliriz diye uyguladığımız tedavinin, progesteron tedavisi olduğunu kolaylıkla anlamışsınızdır. Adetinizin yaklaşık 5-7 gün öncesinden başlamak kaydıyla, yani progesteron düzeyi azalmaya başlamadan önce, verilecek olan progesteron tedavisi adet görmenizi engelleyecektir. Bu tedavinin sakıncası yokmudur diye sorarsanız, çok özel durumlar haricinde, yoktur. Progesteron hormonunun kullanılmasının sakıncalı olduğu çok az durum vardır. Bu tedavi size, tatilinizi daha rahat geçirmenizi sağlayabilir fakat çok uzatılmamalıdır. 20 günden fazla kullanıldığı durumlarda, lekelenme şeklinde kanamalar başlayabilir, lütfen uzatmayın tedaviyi. Ne zaman adet görürüm sorusunun yanıtı ise, ilacı bıraktıktan sonraki 1-2 gündür.Bir de, ben bu mekanizmayı öğrendim, kendim ayarlarım demeyin, durumu lütfen jinekoloğunuzla paylaşın.

Hepinize güzel bir tatil dilerim

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi Kadınların Sorunları Yaz Aylarında Artar Mı?

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.011 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.164 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.200 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.352 seconds, 6.11 MB
Application afterRender: 0.658 seconds, 7.33 MB

Bellek Kulanımı

7740992

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596486582' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'c85f8147c9080adf92e2ca0f819451d4'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'c85f8147c9080adf92e2ca0f819451d4','1596487482','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 242
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:44:42' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:44:42' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='242'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:44:42' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:44:42' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:44:42' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:44:42' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri