www.gurkanuncu.org

Bu Dönem Geldi Ve Benim Vucudum Artık Değişiyor, Artk Kendime Daha Çok Bakmalı Ve Sağlıklı Olmak İçin Daha Çok Çaba Sarfetmeliyim

Hep şunu düşünmüşümdür. Kadınların neden kadınlara “menopoz gibi bir dönemi vardır? Yaşların ilerlemesiyle birlikte değişikliklerin olması kaçınılmazdır. Hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktır, bunu hepimiz biliyoruz ama vucut metabolizmasını çok ciddi şekilde değiştiren bir dönem olan menopoz, erkeklerin hayatında yoktur. Erkeklerde de andropoz olarak adlandırılan değişiklikler tabiki olmaktadır ama vucuttaki her sistemin biranda yavaş çalışmaya başladığı ve dramatik değişikliklerin ortaya çıktığı bir dönem yoktur erkekte, kadında ise, hayatın getirdiği gebelik , doğum vs.. gibi fiziksel yüklerin yüklenilmiş olmasına rağmen, böyle bir kırılma dönemi yaşanmaktadır, maalesef yaşanmaktadır.

Yaz bitiyor, sonbahar kendini yavaş yavaş hissettirmeye başlıyor. İnsan metabolizmasıda bu dönemlerde yavaşlamaya başlar, ve heleki işin içine birde menopoz girdiyse. Bu dönem ilk kez M.Ö. 322 yılında Aristo’nun kitabında tanımlanmış ve bu dönem için, ‘kritik zaman, kadının cehennemi, gizli hastalık, zehirin vücuttan atılamaması’ gibi korkunç tanımlar kullanılmış. Oysa bugün menopoz yaşam içindeki doğal bir süreç olarak kabul edilmektedir ve artık, 10-15 yıl önce yaptığımız gibi “ mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık” yaklaşımından vazgeçilmiş, bu sürecin sağlıklı yaşanması ve sonrasında oluşabilecek sorunlardan korunmanın , tedavi etmek yaklaşımından daha önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

Geçen gün Üniversitede kahve almak için sıra beklerken, yaka kartımdan kimliğimi okuyan bir genç kız, yanındaki annesini göstererek, “hocam, annem 3 aydır adet görmüyor ve menopoza girdiğini söylüyor, ne olur anneme daha menopoz için erken olduğunu söylermisiniz” dedi. Annesi yanımda gülüyor. “Kaç yaşındasınız” diye sordum, yanıt 49!du. Genç kız annesinin yaşlanmakta olduğunu kabul edemiyordu. Menopoz böyle başlıyor. Biranda olmuyor, önce geçiş dönemi yaşanıyor. Yumurtalıkların yaşlanmasıyla beraber, kaliteli ve döllenme olasılığı çok ama çok düşük olan yumurtalar büyüyor ve bu yumurtalar azda olsa “estrojen” dediğimiz kadınlık hormonu olarak bilinen hormonu salgılıyor. Bu hormon rahim içini kalınlaştırıyor ama sonrasında gerekli olan “progesteron” hormonu olmadığı için, bu tabaka olgunlaşamıyor ve adet araları uzuyor. İlk oluşan durum bu. Bu dönemde”sıcak basması, terleme , çarpıntı hissi vs..” olmuyor. Ne zaman estrojen biterse ki bu yaklaşık 6 ay-1 yıl içinde oluyor, o zaman bizim “vazomotor semptomlar” dediğimiz, şikayetler başlıyor. Sıcaklar basıyor durup dururken, terleme ve çarpıntı nöbetleri, gece uykusuzlukları, biraz iç sıkıntısı ve tahammülsüzlük. Her zaman yaptığı işlere olan ilgisizlik, hafif tartışmalarda artma vs.. Hoşgeldin menopoz ! Bunlar kısa dönemde ortaya çıkan sıkıntılar. Ne kadar süreceğini kimse öngöremiyor, bireysel farlılıklar çok. Hiç olmayan oluduğu gibi sizi korkutmak istemem ama, 15 yıl devam edeni bilirim. Toplumlar arasında da çok fark gösteriyor, mesela Japonyada kadınları hiç sıcak basmıyor, böyle bir kavramdan uzaklar. Buda bize bu durumun” öğrenilmiş davranış “olduğunu düşündürüyor.

Sonrasında ise  “orta dönem sorunlar” yaşanıyor. Meme ve cinsel organlardaki etkiler, cilt etkileri vs… Bu etkiler 2-5 yıl içinde ortaya çıkan sorunlar ve sonrasında da 2 ana sorunla karşılaşıyoruz. Bu sorunların ortaya çıkması 5 yılı buluyor. 2 önemli sorun. Kalp ve kemik.

Türkiyede ortalama sorunların başladığı yaş 49 ama bu yaş gittikce erkene kaymaya  başladı, burada da yumurtalıkların tüketim hızının çevresel faktörlerden etkilendiği düşünülmekte. Ama kesin olarak bildiğimiz bir şey var, bu dönemle birlikte, “metabolizma hızı” inanılmaz derecede yavaşlıyor. Bir motor düşünün hızlı çalışan ve tüketen. Biranda yavaş çalışmaya başlıyor ve çalışma hızı düşüyor. Rejim yapan kadınlar bu dönemde kilo verememeye başlıyor, yağın vucutda biriktiği bölgeler değişmeye başlıyor ve “menopoz sonrası dönem “ riskleri oluşuyor.

Ne yapmak gerekiyor öyleyse ? Önce kabullenmek  gerekiyor. “ Bu dönem geldi ve benim vucudum artık değişiyor, ben artık kendime daha çok bakmalıyım.”

Dünyada ve ülkemizde menopoz dönemi ve tedavisine bakış çok değişti. “Hormon tedavisi her kadına verilmelidir “ yaklaşımı ne kadar yanlış ise “ Hormon Tedavisi çok zararlı, sakın almayalım” yaklaşımı da o kadar yanlış. Kişiye özgü tedavi çok önemli burada, yani hastalık yok hasta var ilkesi. Erken dönemlerde ortaya çıkan sorunları birşekilde, hormon yada hormon dışı tedavilerle ortadan kaldırmalıyız ve orta-uzun dönemde oluşabilecek sorunları birlikte önleme çabasına girmeliyiz. Bizim hekimler olarak yapabileceklerimiz var ama burada bizden çok sizin yaptıklarınız, yapacaklarınız çok önemli.

Dünyada her yıl 9.1 milyon kadın kalp hastalığı ve inme nedeni ile ölmektedir. Bu rakam tüm kanserlerden, tüberküloz, sıtma ve AIDS nedeni ile olan kadın ölümlerinin hepsinden daha fazla. 29 Eylül Dünya Kalp günü olarak kabul edildi ve menopoz sonrası azalmış estrojenin etkisi sonucu, kötü kolesterolünüz yükselecek, iyi kolesterolünüz düşecektir. Damarları gevşeten nitrik oksit azalacak ve tıkayıcı hastalıklara karşı, erkeklerle aynı riske yükseleceksiniz. Bir diğer önemli nokta ise, bu dönemde artık yaşamını düzene koymuş olan kadının yaşamını daha sakin ve hareketsiz yaşamaya başlaması. Çalışan ve çocuk sahibi kadınlar bu dönemde çoğunlukla çalışma hayatını bırakıyor, çocukların işini bitirmiş oluyorlar ve bir boşluk yaşamaya başlıyorlar. İşte bu dönemde aktif yaşam tarzını bırakan kadınlar rahatlıkla kilo alıyorlar. Menopozun getirdiği kemik erimesi ve eklem hastalıklarına zemin daha da artıyor.

Lütfen sağlıklı beslenin, ideal kilonuzu koruyun. Sigara içmeyin, içiyorsanız bırakmayı hedefleyin. Kolesterol ve tansiyonunuza dikkat edin, düzenli muayenelerinizi yaptırın

Egzersiz yapın, aktif yaşamı bırakmayın. Hergün 45 dakika yürümek bile hayatınızı değiştirecektir

Unutmayın ki, Sağlıklı bir menopoz sağlıklı bir yaşamdan geçer!

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi Bu Dönem Geldi Ve Benim Vucudum Artık Değişiyor, Artk Kendime Daha Çok Bakmalı Ve Sağlıklı Olmak İçin Daha Çok Çaba Sarfetmeliyim

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.012 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.163 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.199 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.347 seconds, 6.11 MB
Application afterRender: 0.629 seconds, 7.34 MB

Bellek Kulanımı

7745976

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596487291' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = '103724bcbf371011d17b0818685391fa'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '103724bcbf371011d17b0818685391fa','1596488191','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 243
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:56:31' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:56:31' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='243'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:56:31' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:56:31' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:56:31' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:56:31' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri