www.gurkanuncu.org

Tekrarlayan Düşükler

Jinekolog olarak bizi en çok zorlayan konulardan birisi “ tekrarlayan gebelik kayıpları”dır. Çiftlerde ciddi şekilde “ bizim bebeğimiz olmayacak mı ” endişesi yaratan bu durum aslında çözülebilir ve tedavi başarısı son derece yüksek olan bir durumdur. Bir kadın neden devamlı düşük yapar ve bu sorun nasıl çözümlenir sorularını yanıtlamadan önce, sizlerle birkaç kısa ama çok önemli bilgiyi paylaşmak isterim. Bunların birincisi; yeryüzünde oluşan insan gebeliklerinin % 50’sinin düştüğüdür. Bu oran size çok yüksek gelebilir ama gerçek olan budur. Ve düşen gebeliklerin büyük çoğunluğu kadının farkında olmadan yaptıkları düşüklerdir. Sağlık sorunu olmayan 100 çift düşünün, korunmuyorlar ve gebe kalmak istiyorlar. 100 çiftin, korunmadıkları 1. ay sonunda 25’i gebedir. Ya geri kalan 75? Neden gebelik oluşmamıştır?  2. ay 10 çift daha gebedir ve 6. ayın sonuna kadar bu sayı 65-70’lere çıkar. Aslında geride kalan 6 ay içinde gebelik oluşmaktadır ama “doğal seleksiyon” diye adlandırdığımız durum gereği, sağlıklı olmayan gebeliklerin büyük çoğunluğu kadın adet görürken, düşmektedir. Bu durumun kadında farkına varmaz, sadece o ay gebe kalamadığını düşünür. Bu şekilde bir düzenleme ile toplumun sağlıklı insanlardan oluşması sağlanmıştır. Devam eden gebeliklerin ise yaklaşık % 15’i erken yada geç gebelik dönemlerinde maalesef düşükle sonlanmaktadır. Ve bu durumun biraz daha kötüsü, düşüklerin tekrarlamasıdır.Önemli olan ikinci bilgi ise; nedeni izah edilemeyen düşüklerde, hiç tedavi edilmese de gebeliklerin bir tanesinin mutlaka devam ettiği, yani düşmediğidir. Kaçıncı gebeliğin devam edeceği bilinmez ama mutlaka bir tanesi devam eder, tedavi anlamında hiçbir şey yapmasak bile. Tabi ki bu durum kadını fiziksel ve ruhsal yıpratan bir durumdur ve böyle bir şeye izin vermeyiz. “ Dene ve bekle, birisi tutar” Evet bilimsel olarak doğrudur ama bu deneme ve kaybedilen gebeliklerin fiziksel ve ruhsal olarak yarattığı travma? İşte bu nedenle araştırılmalı, nedeni bulunmalı, nedeni bulunamasa bile, nedeni bulunamayanlara yapılan tedavi uygulanmalıdır.

Yakın zamana kadar Dünyada, 3 kez gebelik kaybı yaşamadan “neden düşük oluyor” sorusunun yanıtını aramanın gereksiz olduğu kabul edilirdi. Sayı 2’ye düşürüldü ve artık 2 düşük yapanın 3. düşüğü yapmaması için araştırıyoruz. 1 kez düşük yapan kadında, hastadan alınan hikaye, muayene ve ultrasonografik değerlendirmede sorun olmadığı takdirde, araştırmadan 2. gebeliğine izin veriyoruz ama 2. kez düşük olursa araştırma “biz bunu neden araştırmadık ki?” sorusunu sordurmayacak şekilde derinleştirilmek zorunda.

Nedenler genellikle, düşüklerin yaşandığı gebelik haftalarına göre değişiyor. Bu nedenlerden birisi rahmin yapısındaki doğumsal bozukluklar. Rahmin şekil anomalileri, 2 rahim, rahmin içinde perde olması gibi şeyler var. Önce bu durumun ekarte edilmesi gerekli. Bunu çoğunlukla iyi yapılmış ultrasonografi ile tanıyabiliyoruz ama bazı durumlarda ultrasonografi yetersiz kalıyor ve rahim filmi, 3 boyutlu ultrason, MR gibi yöntemlere başvurmak durumunda kalıyoruz. Saptanan anormalliklerin çoğunlukla tedavisi mümkün. Bu sorunlar çok büyük olmayan ameliyatlarla ortadan kaldırılabiliniyor.

Çok erken dönemlerde olan düşüklerin altında çoğunlukla bebeklerdeki ağır kromozom anomalileri var. Bu nedenle mutlaka anne ve babanın kromozom analizinin yapılması gerekli. Özellikle erken gebelik kayıplarında çok önemli. Anne-babadan genetik geçiş özeliği gösteren hastalıkların neden olduğu kayıpları, tüp bebek yaparak ve oluşturulan embryolardan hastalıklı olanları ekarte ederek, sağlıklı olanları rahim içine yerleştirerek, başarıyı yakalıyoruz.

Yakın zamana kadar, tekrarlayan düşüklerin altında birçok mikroorganizma yada başka adıyla enfeksiyonların olduğu düşünülürdü. Bazı enfeksiyon ajanlarının düşük yaptığını biliyoruz ama tekrarlayan düşükler denince, bunların tekrarlayan düşüklere neden olmadığını, sadece birkez düşük nedeni olduğunu bilmekte fayda var. Böyle olmakla birlikte, yinede araştırılmalı ve kadının, bu enfeksiyonlar açısından hangi durumda olduğu bilinmelidir.

Bazı hormonal ve metabolik durumlar var düşük yapabilen. Mesela guatr, böbrek hastalıkları gibi. Bu amaçla genel bir kontrol yapılmalı mutlaka ve vücudun jinekolojik olmayan sorunları da ekarte edilmelidir.

Erkek hiç mi sorumlu değil noktasından bakıldığında ise, çok tartışmalı olmakla birlikte, erkekteki sperm anormalliklerinin de tekrarlayan gebelik kayıplarında rolü olabiliyor. Bu bilgi yakın zamanda literatüre giren ve sonuçları net olmayan bir bilgi fakat, özellikle spermin şekil ve hareket sorunlarında, tekrarlayan gebelik kayıpları oluşabiliyor.

Son 10 yıldır bildiğimiz ve tekrarlayan gebelik kayıplarında mutlaka araştırılması gereken bir konu da “herediter trombofili”. Bu nasıl bir şey dediğinizi duyuyorum. Kısaca şöyle anlatmak lazım. Bebeğin rahim içine yerleşmesi esnasında, bebek ile rahim içini döşeyen tabakanın damarlanmasının bozulması ve yeteri kadar kan gitmemesi nedeniyle, bebeğin rahim içine sağlıklı yerleşememesi sonucunu doğuran bir hastalık. Bir nevi kan pıhtılaşma sorunu. Normalde vücudumuzda dolaşan kan asla pıhtılaşmamalı fakat biryerimiz kesildiğinde de hemen pıhtılaşmalı. İşte bunu sağlayan çok faktörlü bir mekanizma var. Bu mekanizma içindeki faktörlerde genetik olarak sorun olabiliyor ve en ince kılcal damarlarda pıhtılaşma oluyor ve böylece, bebeğe giden kan akımındaki sorun, bebekleri anne karnında kaybetmemizi doğuruyor. Hemen korkmayın, tedavisi var. Biraz uzun ve sıkıntılı olmakla birlikte tedavi edilebilir ve sonucunda sağlıklı bebek doğurulabilir bir durum bu.

Tekrarlayan gebelik kayıpları, aileyi çok üzen ve “ bizim bebeğimiz olmayacak mı “sorusunu sorduran bir durumdur ama bilinmesi gereken, çok nadir durumlar dışında bu sorunun çözüldüğü ve ailelerin sağlıklı bebeklere kavuştuklarıdır.

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi Tekrarlayan Düşükler

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.017 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.182 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.222 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.395 seconds, 6.11 MB
Application afterRender: 0.657 seconds, 7.33 MB

Bellek Kulanımı

7740168

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596484635' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'cff90b1bdbf317c1da8ab8516836f98a'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'cff90b1bdbf317c1da8ab8516836f98a','1596485535','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 244
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:12:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:12:15' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='244'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:12:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:12:15' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:12:15' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:12:15' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri