www.gurkanuncu.org

Adet Düzenimi Değiştirebilirmiyim?

Başlığı görünce “bu ne biçim başlık” diyebilirsiniz ama lütfen devamını okuyun , mutlaka içinde sizi ilgilendiren bir kısım çıkacaktır.

Dün bana bir hastamın sorduğu soruyu bugün öğrencilere sorunca aslında bu konunun ne kadar önemli ve toplumun her kesimini ilgilendiren bir konu olduğunun farkına vardım. Adet düzenimi değiştirebilirmiyim? Kim değiştirmek ister ki adet düzenini! Her ay adet görüyorum, 3-4 gün sürüyor ve bitiyor, sonraki ay ne zaman olacağını 1-2 gün öne veya arkaya olmak üzere bilebiliyorum. Bu durumda neden adet düzenimle oynayacağım?

Aslında en güzeli sizin düşündüğünüz gibi, adet düzeni ile hiç oynamamak ama bazı durumlar var ki mutlaka oynamak gerekiyor, öne almak ya da ileriye ötelemek gibi. Düşünün tatile gideceksiniz, uzun zamandır planladığınız ve 7 gün sürecek bir deniz tatili. Kim gitmek ister ki deniz tatiline adet görerek! Yaz tatili ve deniz mevsimi yaklaşıyor. Yada hayatınızı yönlendirecek ve bir kez yapılacak bir sınav var, SBS-YGS-LYS-KPSS……Bizim ülkemizde insan hayatının tek sınava bağlı olduğu sistem devam ettikce bu sınavlar bitmeyecektir. Ağrılı adet görüyorsanız ve o gün sınava denk gelirse mutlaka sınav başarınızı etkileyecektir. Balayı! Bize en çok sorulanlardan biriside budur. Evleniyorum ve balayına gideceğim ve adetim tam o günlere denk geliyor, ne yapmalıyım ? Hac ve Umre ziyaretleri!  Adet görürken yerine getirilemeyen dini gereklilikler, büyük heyacanla gidilen hac - umre ve adet nedeniyle eksik kalan ziyaret… İşte bu şekilde yukarıda saydığım kimi keyfiyet kimi zorunluluktan dolayı adet düzenini değiştirmek isteyenler yazının bundan sonrasını daha dikkatle okusunlar lütfen.

Önce şunu bilmeniz gerekiyor. Adet kanaması denilen kanama aslında tam olarak kan değil. Zaten tam olarak kan olsa, durmaz ve hep devam eder. Adet kanaması diye bildiğiniz şey, rahmin içini döşeyen tabaka aslında, yani dışarıya atılan şey o tabaka. Rahmin 3 tabakası var, en dışında ince bir zar var, onunu altında kalın bir kas tabakası ve onunda altında, her ay kalınlaşan - olgunlaşan ve gebelik olmadığında da dışarı atılan tabaka. Bu tabakanın kalınlaşması adetinizin 1. gününden itibaren başlıyor. Yani siz adet gördüm, bugün birinci gün dediğiniz gün aslında rahminizin içini döşeyen tabaka üst tarafından dökülmeye başlarken biryandan da altından kalınlaşmaya başlıyor. Bu kalınlaşmayı sağlayan hormon çok bilinen bir hormon, adı östrojen. Kadınlık hormonu. Yaklaşık 14 gün boyunca  gittikce yükseliyor seviyesi ve bu yükselme ile birlikte kalınlaşma oluşuyor. Ve adetinizin 13.-15.günleri arasında rahmin içi en kalın seviyeye ulaşıyor. Bu aşamada devreye başka bir hormon giriyor ve bu hormonun adı progesteron. Progesteron hormonu 14. günden itibaren artmaya başlar ve 21. gün en üst düzeyde. İşte bu günü unutmayın. Adetinizin 21. Günü. Progesteron hormonunun ana işi kalınlaşan rahim içini olgunlaştırmak. Aslında işin felsefesinde şu var: Rahim kendini gebeliğe hazırlıyor. 21. Günde, yani progesteronun en yüksek ve rahim içinin olgunlaştığı dönemde gebelik varsa, gelip rahim içine yerleşiyor ve yumurtalıklar progesteron hormonunu salgılamaya devam ediyor, gebelik yoksa yumurtalıklar bu hormonun salgısını durduruyor ve progesteron hormonunun seviyesi gittikce azalmaya başlıyor. Seviyenin azalması ile birlikte hormonun rahim içine olan etkisi azalır, destek çekiliyor ve sonrasında da desteğini kaybeden rahimiçi tabaka, rahimden kopmaya başlıyor, dökülüyor. İşte adet bu şekilde başlıyor. Ve bu dökülme ile birlikte yeniden kalınlaşma başlıyor.

Bu mekanizmayı öğrendikten sonra adet düzeni ile oynamak çok kolay. Erkenede alabiliriz, ileriyede öteleyebiliriz.

Önemli günleri hatırlayalım. 13.-15. gün, östrojen düzeyinin ve kalınlaşmanın en fazla olduğu dönem. 21. gün ise progesteron hormon düzeyi ve olgunlaşmanın en üst düzey olduğu gün. Bu günleri bilerek öne veya arkaya alıyoruz adetleri. Örneğin, adetin 13. gününde biz hastaya yüksek dozda progesteron verirsek, 21. günde olması gereken olgunlaşmayı çok erkene alıyoruz ve daha adetine varken, progesteron hormonunu kestiğimiz anda hemen adet başlıyor. Bu erkene alma yöntemimiz. Diğeri ise öteleme. Örneğin, adetin 21. günüde yani progesteron hormonunun en üst düzeyde olduğu zaman biz müdahale etmezsek, hormon düzeyi azalacak ve sonrasında adet başlayacak. Oysa biz bu dönemde progesteron hormonu vermeye başlarsak, hormon düzeyi düşmeyecek ve destek devam edecek ve kanama yani adet olmayacaktır ve bu şekilde adet ileriye ötelenecektir.

Sanıyorum mekanizmayı anlatabildim. Burada birkaç soru var yanıtlanması gereken;

1. Progesteron hormonu zararlımıdır? Progesteron hormonunun bu kadar kısa sürede kullanımı ile ilgili hiçbir yan etki yoktur. Sadece, zaten vücudunuzda bulunan bu hormon düzeyini biraz daha yükselttiğimiz için, ilacı kullanmaya başladığınızda 1-2 gün karnınızda hafif gerginlik, şişme olabilir ama devamında geçer. Belki biraz uykuya eğilim, hepsi bu, başka yan etki beklemeyin.

2. Ne kadar kullanılabilir? Erkene almak istediğimizde çok kısa süreli kullanıyoruz ilacı, ve çoğunlukla iğneyi tercih ediyoruz ama ileriye ötelemek istediğimizde uzun süreli kullanıyoruz. 20 gün güvenli bir süre. 20 günden daha fazla kullanımda, progesteronun etkileri değişiyor ve rahmin içini inceltmeye başlıyor ve bunun yansıması “lekelenme şeklinde” kanama olabiliyor. Yani 20 günden fazla kullanmayın. E 20 günde iyi bir süre zaten.
3. İlacı bırakınca adetim ne zaman başlar? İlacı bırakınca adetiniz 1-7 gün içinde başlar. İlacınızı bu süreyi bilerek bırakın. Bu süre bireysel farklılıklar gösterir, kişiye göre değişir ama çoğunlukla 1-2 gün içinde başlayacaktır.

4. İlaç işe yaramayabilir mi? Evet yaramayabilir. Eğer adetinize 1-2 gün kala başlarsanız ilaç iş yaramayacaktır. İşte burada 21. Gün önemlidir.Ne kadar erken başlanırsa o kadar başarılı olur, muhtemel adetinizden en az 5 gün önce ilaca başlamak gerekir.

Son söz; adetinizin düzeni ile mümkün olduğunca oynamayın, zorunda kalmazsanız dışarıdan bu tür müdahaleler yaptırmayın ama bu müdahaleninde vucudunuza zararı olmadığını, sizin için önemli olan ve adet görmek istemediğiniz dönemde, bunun doktorunuz tarafından kolayca çözülebileceğini bilin.

 
Anasayfa Okumalısınız Dergi yazıları B&WO Dergisi Adet Düzenimi Değiştirebilirmiyim?

İLETİŞİM

UMİ PLAZA
Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
Sanayi Cad. No: 150 / 38
Osmangazi - Bursa
Tel : (224) 266 00 56
Fax: (224) 266 00 89
E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

Profil Bilgisi

Application afterLoad: 0.011 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.160 seconds, 2.52 MB
Application afterRoute: 0.197 seconds, 3.33 MB
Application afterDispatch: 0.348 seconds, 6.04 MB
Application afterRender: 0.617 seconds, 7.25 MB

Bellek Kulanımı

7652856

13 sorgu kayıt altına alındı

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1596486541' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = '20deb2aeebc21b4139f1e5a0430c794d'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '20deb2aeebc21b4139f1e5a0430c794d','1596487441','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 7. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 134)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 255
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:44:02' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:44:02' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 9. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='255'
 10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 134 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:44:02' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:44:02' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5
 12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-08-03 20:44:02' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-08-03 20:44:02' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 13. SELECT guest, usertype, client_id
    FROM jos_session
    WHERE client_id = 0

Dil Dosyaları Yüklendi

Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

Hiçbiri

Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

Hiçbiri