www.gurkanuncu.org

Myom

e-Posta Yazdır PDF

Rahim (Uterus) armut şeklinde ve büyüklüğünde (8-9 cm) kas dokusundan zengin bir organdır. Rahim iç kısmını döşeyen tabakaya endometrium denir. Bu tabaka her adet kanaması ile yenilenir. Adetin başında ince bir şekilde iken bir sonraki adete kadar giderek kalınlaşır. Gebe kalındığında bebeğin yerleştiği yerdir. Şayet gebelik olmazsa bu doku adet kanaması olarak vaginal yoldan atılır. Diğer adet döneminde aynı olaylar tekrarlar. Yani uterus üreme çağındaki kadınlarda (ergenlikten-menapoza kadar) gebeliğin geliştiği yerdir.

Rahim myomları (Ur): Rahimdeki myomlar rahim duvarından çıkan iyi huylu kitlelerdir. Rahim myomları kadınlarda en sık karşılaşılan tümörleri oluşturuyor. Her yüz kadından yaklaşık 20'sinde çapı ufak ya da büyük az sayıda ya da çok sayıda, belirti veren ya da vermeyen myomlara rastlamak mümkündür.

Myomlara en çok 25-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır. Ergenlik döneminde görülmesi çok ender bir durumdur. Keza menopoz sonrasında da Rahim myomu görülme sıklığı düşüktür ve doğurganlık yaşlarında Rahim myomu tanısı almış çoğu kadında menopoza girdiklerinde hastalıklarında hızla gerileme görülür.

Bugün için myomların oluş nedenlerini bilmiyoruz. Ancak bilinen bazı özellikleri sözkonusudur. Genellikle gebelik geçirmemiş, doğum yapmamış, bekar, hiç evlenmemiş kadınlarda daha sık görülürler. Gebelik sırasında büyüme eğilimleri vardır. Kız çocukları ve genç kızlarda görülmezler, menopoz sonrası yeni myom oluşumu olmaz. Bütün bu özellikler myomların yumurtalıklardan salgılanan estrojen adlı kadınlık hormonu ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

NEDENLERİ

 1. Artmış Estrojen Düzeyi: Rahim myomlarının kesin nedeni bilinmemektedir. Fakat; estrojen hormonu (kadınlık hormonu) myomların büyümesine yol açtığı düşünülmektedir. Gebelik döneminde myomlar da artmış esterojen düzeyine bağlı olarak büyüme görülürken, menopozda ise esterojen düzeyindeki düşüşe bağlı olarak myomlarda küçülme görülmektedir.
 • Kalıtım: Özellikle anne kız kardeş veya anneannesi gibi birinci derece akrabalarında myom olan kişilerde gelişmesi şansı fazladır.
 • SINIFLAMASI

  1. Subseröz myomlar (rahmin dış tabakasında)
  2. İntramural myomlar (rahmin orta tabakasında)
  3. Submüköz myomlar (rahmin iç tabakasında)
  4. Servikal myomlar (rahim ağzında)
  5. Saplı myomlar
  6. İntraligamenter myomlar (rahmin yanında, ondan ayrı bir kitle olarak)
  7. Parazitik myomlar (Karın boşluğunda serbest olarak bulunan myom)


  BELİRTİLERİ

  Rahim myomları sıklıkla belirti vermezler. Normal jinekolojik muayeneler sırasında tesadüfen tespit edilirler. Ancak; çoğu zaman büyüme ile orantılı olarak şu bulguları verebilirler;

  • Fazla miktarda adet kanamaları
  • Cinsel ilişki sonrası kanama
  • Adet arası dönemde ara kanama
  • Sık sık idrara çıkma
  • Karında büyüme veya şişlik
  • Adet dönemlerinde yada cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna doğru ağrı
  • Fazla miktarda kanamalar bağlı kansızlık
  • Tüplerin yada rahmin ağzını kapayan myomlar kısırlığa neden olurlar
  • Büyük myomlar barsaklara bası yaparak barsak içinde dışkının ilerlemesine engel olmak suretiyle kabızlığa neden olurlar.
  • Döllenmiş yumurtanın rahmin içinde gömülüp kalmasına engelleyici şekilde yerleşmiş myomlar tekrarlayan düşüklere neden olurlar.

   

  MYOM KANSER İLİŞKİSİ

  Myomu olan hastalarda kanser gelişme riski (1/10000) onbinde birdir. Özellikle menopozdan sonra myomlarda ani büyüme görülmesi kanser şüphesi doğurur. Böyle durumlarda rahim cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

  TANI

  Myom tanısı koymak kolaydır. Tipik belirtilerle gelen bir kadında yapılan jinekolojik değerlendirme (muayene ve ultrason) %90 tanı koydurur
  Ultrasononografi: Myom tanısında kullanılan en yararlı ve güvenilir tanı yöntemidir. Myomların sayısı, büyüklükleri ve yerleşim yerleri kolayca görülebilir. Özellikle vajinal yoldan yapılan USG daha yararlıdır. Tomografi kullanılmaz. MR ise USG kadar bilgi verir . Daha pahalı olduğundan gereksizdir.

  TEDAVİ:

  Rahim myomları genellikle küçük ve şikayete neden olmadıklarından tedavi gerektirmezler. Buna rağmen belirgin bulgu verenler, doğurganlığı etkileyecek kadar büyüklükte olanlar veya kanserle karışabilecek özellikte olanlar tedavi gerektirirler. Myomunuz eğer küçük ise "bekle ve gör" şeklinde yaklaşımla 6 ay arayla kontrol muayeneleri yapılmalıdır. Myomun büyüme hızı böylelikle incelenmiş olunur.
  Rahimdeki myomlar büyüdükçe şikayetler artar ve bunun sonucu rahim ameliyatı gerekebilir. Rahim myomları pek çok kadında bulunmasına karşın hepsinin ameliyat edilmesine gerek yoktur. Gebelik düşünen ve myom saptanan hastalarda myomun yeri, sayısı ve büyüklüğüne göre ameliyat edip etmemeye karar verilir. Rahim içerisine doğru baskı yapan (Subseröz myomlar) veya 4 cm. den büyük myomlar genellikle gebe kalmadan önce myomektomi ameliyatı ile alınırlar. Myomektomi ameliyatı olup daha sonra gebe kalan kadınlarda doğum şekli sezaryen olmalıdır.
  Rahim myomları menapoza girdikten sonra küçülürler. Belirti veren myomları ise cerrahi olarak almak gerekebilir. Bunun içinde hastanın şartlarına gore rahim ameliyatına karar verilir.
  Myomun tedavisi cerrahidir. Günümüzde myomları tedavi edecek bir ilaç tedavisi yoktur.

  GnRH analogları diye adlandırılan bir grup ilaç myomların boyutlarını küçültmek için kullanılır. Bu ilaçlar uzun zaman kullanıldığında kemik kaybına, vajinal kurumaya ve sıcak basmalarına yol açar. Bu ilaçlar cerrahi öncesi myomları küçültmek için kullanılır. Genellikle operasyondan önce 2 ay verilirler ancak sonrasında hasta opere edilmezse myomlar tekrar eski büyüklüklerine dönerler. Günümüzde çok kullanılan ilaçlar değillerdir.

  Yakınmalara yol açan ve hızla büyüyen myomlar cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Myomun yeri ve büyüklüğü cerrahinin tipini belirler.

  Myomektomi: Myomun uterus (rahim) duvarında basitçe sıyrılarak çıkartılması işlemidir. Çocuk isteyen veya rahminin alınmasını istemeyen hastalarda sadece myomlar alınır myom ameliyatı yapılır ve rahim dikilerek rahim alınmaz (Myomektomi.

  Laparoskopik myomektomi(kapalı myom ameliyatı). Myom cerrahisinde günümüzde yaygın olarak kullanılır. Kapalı myom ameliyatında karın açılmadığı için iyileşme çok daha hızlı ve rahat olur, hasta daha az ağrı duyar, normal yaşantısına daha hızlı döner. Benim tercihim tamamen laparoskopidir ve çok büyük olmadıkca myomlar laparoskopik olarak çıkarlar.  Histeroskopik myomektomi. Özellikle rahim iç boşluğundan gelişen submüköz myomlar bu yolla alınabilirler. Burada özel aletlerle vajinal yoldan rahim içi boşluğa girilerek myom parçalar halinde çıkartılır. Histeroskopi ameliyatı ile rahim içine büyüyen myomlar kesilerek tamamı veya büyük bir kısmı çıkarılarak hastanın şikayelerinin geçmesi sağlanır.

  Histerektomi (Rahmin Alınması): Hızla büyüyen yakınmalara yol açan myomları olan, ileride gebelik düşünmeyen hastalarda uygulanan bir yöntemdir.

  Takip: Tüm myomların cerrahi ile çıkarılması gerek yoktur. Ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanama yakınmaları olmayan hastaların düzenli kontrolleri yapılarak myom boyutları takip edilir. İleride gebelik düşünen hastalar veya menopoza girecek olan hastalar bu şekilde takip edilir.

  Myomların önemli özelliklerinden birisi tekrarlama eğilimleridir. Özellikle birden çok myomu olan kadınlarda cerrahi sonrasında tekraralama lar görülebilir. Bu nedenle operasyon sonrasında hastaların 6 şar aylık aralarla muayene ve USG ile takipleri uygun olur.

   
  Anasayfa Kadın Hastalıkları Myom

  İLETİŞİM

  UMİ PLAZA
  Mudanya Yolu Yeni Karaman Mah.
  Sanayi Cad. No: 150 / 38
  Osmangazi - Bursa
  Tel : (224) 266 00 56
  Fax: (224) 266 00 89
  E-Mail: guncu@gurkanuncu.org

  Profil Bilgisi

  Application afterLoad: 0.009 seconds, 0.28 MB
  Application afterInitialise: 0.134 seconds, 2.52 MB
  Application afterRoute: 0.168 seconds, 3.32 MB
  Application afterDispatch: 0.391 seconds, 6.17 MB
  Application afterRender: 0.700 seconds, 7.36 MB

  Bellek Kulanımı

  7765904

  13 sorgu kayıt altına alındı

  1. DELETE
     FROM jos_session
     WHERE ( time < '1594718495' )
  2. SELECT *
     FROM jos_session
     WHERE session_id = 'd3cb9d488b7017f12ba5bf6c1580c59f'
  3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
     VALUES ( 'd3cb9d488b7017f12ba5bf6c1580c59f','1594719395','','0','1','0' )
  4. SELECT *
     FROM jos_components
     WHERE parent = 0
  5. SELECT folder AS type, element AS name, params
     FROM jos_plugins
     WHERE published >= 1
     AND access <= 0
     ORDER BY ordering
  6. SELECT m.*, c.`option` AS component
     FROM jos_menu AS m
     LEFT JOIN jos_components AS c
     ON m.componentid = c.id
     WHERE m.published = 1
     ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
  7. SELECT template
     FROM jos_templates_menu
     WHERE client_id = 0
     AND (menuid = 0 OR menuid = 79)
     ORDER BY menuid DESC
     LIMIT 0, 1
  8. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
     FROM jos_content AS a
     LEFT JOIN jos_categories AS cc
     ON cc.id = a.catid
     LEFT JOIN jos_sections AS s
     ON s.id = cc.section
     AND s.scope = "content"
     LEFT JOIN jos_users AS u
     ON u.id = a.created_by
     LEFT JOIN jos_groups AS g
     ON a.access = g.id
     WHERE a.id = 93
     AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
     AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-07-14 09:36:35' )
     AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-07-14 09:36:35' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
  9. UPDATE jos_content
     SET hits = ( hits + 1 )
     WHERE id='93'
  10. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
     FROM jos_modules AS m
     LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
     ON mm.moduleid = m.id
     WHERE m.published = 1
     AND m.access <= 0
     AND m.client_id = 0
     AND ( mm.menuid = 79 OR mm.menuid = 0 )
     ORDER BY position, ordering
  11. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
     FROM jos_content AS a
     LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
     ON f.content_id = a.id
     INNER JOIN jos_categories AS cc
     ON cc.id = a.catid
     INNER JOIN jos_sections AS s
     ON s.id = a.sectionid
     WHERE ( a.state = 1
     AND s.id > 0 )
     AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-07-14 09:36:35' )
     AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-07-14 09:36:35' )
     AND a.access <= 0
     AND cc.access <= 0
     AND s.access <= 0
     AND s.published = 1
     AND cc.published = 1
     ORDER BY a.hits DESC
     LIMIT 0, 5
  12. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
     FROM jos_content AS a
     INNER JOIN jos_categories AS cc
     ON cc.id = a.catid
     INNER JOIN jos_sections AS s
     ON s.id = a.sectionid
     WHERE a.state = 1
     AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-07-14 09:36:35' )
     AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-07-14 09:36:35' )
     AND s.id > 0
     AND a.access <= 0
     AND cc.access <= 0
     AND s.access <= 0
     AND s.published = 1
     AND cc.published = 1
     ORDER BY a.created DESC
     LIMIT 0, 5
  13. SELECT guest, usertype, client_id
     FROM jos_session
     WHERE client_id = 0

  Dil Dosyaları Yüklendi

  Çevrilmemiş dizi tanılayıcı

  Hiçbiri

  Çevrilmemiş dizi tasarımcısı

  Hiçbiri